Zostań odkrywcą Bieszczadów i skarbów jakie kryją!

Dodane: przez: Krystian Bieszczadersi, w kategorii:

Nadrzędną ideą zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia, w wyniku poszukiwań, miejsc w których ukryte są skrytki. Niektóre miejsca wybrane przez chowających są trudno dostępne, mało znane, rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne i jako takie uznane za godne prezentacji innym uczestnikom gry.

GeoCaching w Bieszczadach

fot. http://perso.numericable.com/nawrocki/geocache/ | A. Nawrocki fot. http://perso.numericable.com/nawrocki/geocache/  | A. Nawrocki fot. http://perso.numericable.com/nawrocki/geocache/  | A. Nawrocki fot. http://perso.numericable.com/nawrocki/geocache/  | A. Nawrocki fot. http://perso.numericable.com/nawrocki/geocache/  | A. Nawrocki fot. http://perso.numericable.com/nawrocki/geocache/  | A. Nawrocki

 Geocaching (gr. geo – Ziemia, ang. cache /keʃ/ – chować, skrytka, schowek, kryjówka) – gra terenowa użytkowników odbiorników GPS(jednak to nie wymóg konieczny), polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych.

Mapa z GeoCachami w Bieszczadach
Mapka skrzynek na terenie Bieszczad z OpenCaching.pl

Nadrzędną ideą zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia, w wyniku poszukiwań, miejsc w których ukryte są skrytki. Niektóre miejsca wybrane przez chowających są trudno dostępne, mało znane, rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne i jako takie uznane za godne prezentacji innym uczestnikom gry.

 

Zdjęcie miejsca, gdzie jest ukryty GeoCach w PolańczykuZnalazca w nagrodę zabiera jeden z ukrytych w pojemniku upominków, zostawia nowy nie mniej atrakcyjny oraz wpisuje swój identyfikator i datę do dziennika odwiedzin skrytki. Oprócz danych dotyczących lokalizacji (długość i szerokość geograficzna, w systemie WGS 84) chowający umieszcza w serwisie geocachingowym opis skrytki zawierający dodatkowe informacje ułatwiające jej znalezienie, a także informacje o charakterze krajoznawczym dotyczące miejsca ukrycia i ewentualnych innych atrakcji turystycznych w okolicy. Ponadto opis skrytki zawierać powinien ostrzeżenia o możliwych zagrożeniach w trakcie poszukiwań oraz informacje o dostępności dla osób niepełnosprawnych lub szukających w towarzystwie dzieci*.

Na portalu geocaching.com (w którym, jest ponad 250 000 zarejestrowanych skrzynek w ponad 220 krajach) można odnaleźć wskazówki. Portal ten to międzynarodowe centrum geocachingu. Na polskim gruncie godnymi polecenia są serwisy: geocaching.pl oraz opencaching.pl

Pierwszy skarb w Bieszczadach (geocache w Pasiekach!)

Bieszczady to wręcz idealne miejsce do tego typu zabawy. Nie jest to kosztowna a bardzo ciekawa rekreacja, która uruchamia całą rodzinę. Pozwala na jednoczenie się we wspólnym celu – odnalezienia tajemniczej skrzynki. W Bieszczadach zdecydowana większość skrzynek zostaje znaleziona za pomocą mapy i dobrego nosa – tropiciela. Przepiękne walory krajobrazowe dodają uroku zabawie. Zdecydowanie istotnym „graczem” jest Nadleśnictwo Cisna, które działa prężnie w regionie.

 

Historia uczestnictwa Nadleśnictwa Cisna w projekcie geocachingu ma swój bieg od audycji w radiowej Trójce, a zainicjował ją inżynier nadzoru Tomasz Hartman oraz Mateusz Świerczyński przy aprobacie ówczesnego leśniczego Pana Grzegorza Łukacijewskiego.

Zdjęcie przedstawiające ukryty GeoCach przy Chatce Puchatka

Obecnie w Bieszczadach Nadleśnictwo Cisna umieściła w terenie niemalże 20 skrzynek i cały czas ich liczba rośnie. Można je znaleźć m.in. w takich urokliwych zakątkach naszego regionu jak: Łopienka, Sine Wiry czy Solinka. Jak relacjonują propagatorzy tej inicjatywy – odzew jest niesamowity i zaskoczył Ich samych. Pierwsze skrzynki zostały odnalezione już na następny dzień po ich umieszczeniu a odkrywcami skrzynek są nie tylko turyści z Polski ale i z zagranicy kraju. To bardzo ciekawa inicjatywa, koszty są minimalne, osoby biorące udział w akcji odpowiedzialne (nie ma zgłoszeń o niebezpiecznych przypadkach umieszczania skrzynek, dewastacji itd.). Dodatkowym atutem geocachingu jest to, że odkrywcami możemy stać się z dnia na dzień – nawet w zimie przy użyciu rakiet śnieżnych, nart biegowych czy skitourowych**!

Już jesteście gotowi? Zapraszamy w Bieszczady! Zostań odkrywcą przepięknych terenów i intrygujących zagadek!

Prezentujemy prawdziwy skarb dla pełnoletnich! Czyż nie warto szukać?:)

Polecamy zapoznać się z geocachingową wikipedią, która pozwoli rozwiać Wasze wątpliwości i odnaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania!

 

Przeczytaj kilka podstawowych informacji dla poszukiwaczy:

I kilka dodatkowych informacji jeśli chcesz założyć własną skrzynkę:

 

Źródła:

* wikipedia.pl

** 11.2013 wydanie „Głos Lasu” - autor Mateusz Świerczyński / Nadleśnictwo Cisna!

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie