Bieszczady - raj dla podniebnych amatorów

Dodane: przez: Krystian Bieszczadersi, w kategorii:

Nie bez powodu to właśnie w Bieszczadach rozwinęła się turystyka powietrzna, można powiedzieć, najwyższych lotów. Sprzyjają jej pięknie ukształtowane tereny, rozległe przestrzenie, a także dobre przygotowanie techniczne i kadrowe.

Od lat przybywają tu miłośnicy pokonywania przestworzy, a przy tym podziwiania malowniczych krajobrazów.

Możliwości turystycznego latania w Bieszczadach jest wiele. Do najpopularniejszych należą loty szybowcem, szczególnie na szybowisku w Bezmiechowej, położonym na pięknym szczycie widokowym o nazwie Kamionka (631 m n.p.m.). To w tym miejscu powstał pierwszy w naszym kraju ośrodek szkolenia szybowcowego, który wkrótce stał się znany jako Polska Akademia Szybownictwa. Turystów przyciąga rozległa panorama, którą obserwować można ze szczytu. Jak okiem sięgnąć, ciągną się pasma górskie, poczynając od Pogórza Leskiego, a kończąc na najwyższych szczytach Bieszczadów. Szybowisko w Bezmiechowej oferuje możliwość odbywania lotów wyciągarkowych pod stok, startów grawitacyjnych, startów z lin gumowych oraz nocnych lotów żaglowych. Główne zalety szybowiska wynikają z jego położenia – w tym rejonie występują rzadko spotykane prądy falowe i wznoszące, dzięki którym możliwe jest szybkie wznoszenie oraz długotrwałe loty. Z możliwości tego miejsca zdecydowała się skorzystać Politechnika Rzeszowska, która otworzyła tam Akademicki Ośrodek Szybowcowy, wraz z częścią hotelową i gastronomiczną.

Kolejne popularne bieszczadzkie szybowisko mieści się w Weremieniu niedaleko Leska. Tutaj również występują korzystne prądy, pozwalające na wykonywanie lotów żaglowych i termicznych na szybowcach, a także na lotniach i paralotniach (tzw. „paragliding”). Można również wziąć udział w szkoleniu szybownictwa górskiego. Wśród turystów zainteresowaniem cieszą się widokowe loty szybowcem lub samolotem silnikowym. Wszystkie atrakcje organizowane są przez Aeroklub Bieszczadzki, kontynuujący w tym zakresie tradycję Politechniki Lwowskiej. Wiosną każdego roku w szybowisku w Weremieniu organizowane jest Święto Latawca, które przyciąga turystów i mieszkańców Bieszczadów.

Loty przy użyciu paralotni możliwe są również w Dźwinaczu Dolnym, w Hłomczy koło Sanoka, w okolicach Tarnawy Dolnej oraz ze szczytu Kamiennej Laworty, położonym w Górach Sanocko-Turczańskich.

Dla mniej aktywnych ciekawym rozwiązaniem będą widokowe loty pasażerskie samolotami z instruktorami i licencjonowanymi pilotami m.in. w "Lotniczej Bobulandii".

 

Przydatne adresy:

http://www.szybowisko.neroj.com [Aeroklub Politechniki Warszawskiej]

http://prowing.pl [Prowing - Wings For Life - Bezmiechowa Górna]

http://bobulandia.pl/ [Lotnicza Bobulandia - Szybowisko Weremień]

 

źródło:
Bieszczady, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2009

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie