Bieszczady w siodle

Dodane: przez: Krystian Bieszczadersi, w kategorii:

Wielu z nas Bieszczady mogą kojarzyć się jedynie z pieszymi wędrówkami i przyglądaniu się dzikiej przyrodzie. Nic bardziej mylnego. Obszar Bieszczad jest na tyle bogaty i rozwinięty, że doskonale będą czuć się tu również miłośnicy jazdy konnej.

„Końskie” korzenie

Czy wiecie, że jeszcze do niedawna to właśnie koń, stanowił w Bieszczadach główny środek transportu wielu mieszkańców tych gór? Zwierzęta te, wykorzystywano nie tylko w celu transportowym. Konie pomagały też w wykonywaniu niektórych ciężkich prac. Dzisiaj ich obecność na terenie Bieszczad wiąże się głównie z uatrakcyjnieniem turystom czasu wolnego.

Zwiedzanie Bieszczad z perspektywy końskiego siodła, umożliwia między innymi Bieszczadzki Park Narodowy. Na jego obszarze znajduje się blisko 142km specjalnie wydzielonych tras. Do dyspozycji turystów są wyspecjalizowani przewodnicy, pilnujący zarówno bezpieczeństwa w czasie wypraw, jak i tego, aby zbyt „ciekawscy” turyści nie zbaczali z wyznaczonych tras. Prowadzą one przez najpiękniejsze doliny bieszczadzkie. Wiele z nich dociera również na obszary nieistniejących już dzisiaj wsi. Należy tu nadmienić, że taka forma zwiedzania obszarów chronionych, należy do rzadkości. Nie powinno nas to jednak dziwić, gdyż Bieszczady mają w swoim zanadrzu wiele niezwykłości. Ta – związana z końmi – to tylko jeden z niewielu przykładów. Ponadto na obszarze samych Bieszczad, znajduje się aż 6 różnej długości szlaków konnych. Przygotowane zostały one przez PTTK. Większość z nich to łagodne tereny, pozwalające na nie forsowną jazdę rekreacyjną. Najwięcej z nich znajduje się na obszarze – Ustrzyków Dolnych, Leska oraz Baligrodu.

Warto też wspomnieć, że konie (szczególnie jeden ich gatunek czyli koń huculski) stały się też sposobem na urozmaicenie ofert gospodarstw agroturystycznych. Niemal każde z nich posiada na swoim obszarze – mniejszą lub większą - stadninę. Niektóre dodatkowo oferują też naukę jazdy konnej.

 

Źródło:

Dzikie Bieszczady dla każdego, J.Szarek i G.Sitko;

Bieszczady – przewodnik, P.Luboński 

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie