Podział geograficzny i turystyczny Bieszczadów

Dodane: przez: Krystian Bieszczadersi, w kategorii:

Bieszczady, to potężne pasmo górskie zlokalizowane na obszarze trzech krajów. Choć jest ono doskonale znane turystom, to jednak do dnia dzisiejszego nie doczekały się precyzyjnego podziału geograficznego.

Podział geograficzny Bieszczad

Bieszczady, to potężne pasmo górskie zlokalizowane na obszarze trzech krajów. Choć jest ono doskonale znane turystom, to jednak do dnia dzisiejszego nie doczekały się precyzyjnego podziału geograficznego. Z tego powodu, słabo znany podział geograficzny sprowadza się jedynie do podziału Bieszczad na Wschodnie - czyli te leżące na Ukrainie oraz Zachodnie - zajmujące obszar Polski i Słowacji. Naturalną granicą separującą Wschodnią i Zachodnią część Bieszczadów, jest przełęcz Użocka położona w granicach państwa Ukraińskiego. Z tego powodu, część Zachodnich Bieszczadów w minimalnym zakresie, delikatnie zahacza także o obszar tego kraju. W skład Zachodnich Bieszczadów zalicza się również Bukovske Vrchy, czyli Góry Bukowskie leżące po słowackiej stronie.

Najbardziej popularnym i jednocześnie najczęściej przywoływanym podziałem geograficznym Bieszczadów, jest ten stworzony przez prof. Kondrackiego. W sporym uproszczeniu można podsumować, iż zgodnie z jego klasyfikacją Bieszczady Zachodnie znajdują się na obszarze wyznaczonym linią Sanu od północy oraz Pasmem Wysokiego Działu na południu. Należy jednak zaznaczyć, iż część geografów uwzględnia jeszcze pasmo Otrytu, jako część Bieszczadów, podczas kiedy pozostali zaliczają je do Gór Sanocko- Turczańskich.
 

Podział turystyczny Bieszczad

Co ciekawe, zdecydowanie lepiej znane, a także nagminnie stosowane przez turystów są tzw. bieszczadzkie granice turystyczne. Jest to, taki rodzaj podziału Bieszczadów, który ma za zadanie być przydatny, przede wszystkim dla turystów wizytujących ten obszar górski. Dlatego, ta turystyczna klasyfikacja terytorialna Bieszczadów, niejako włącza w zakres ich terytorium również takie miejscowości, jak np. Solina, Ustrzyki Dolne, czy też Polańczyk, które zgodnie z podziałem geograficznym nie leżą na obszarze tego pasma górskiego.

Podział turystyczny Bieszczadów uwzględnia w ich granicach, nie tylko te ciekawe miejsca i okolice, które leżą w obszarze granic geograficznych tego pasma górskiego, ale także miejscowości znajdujące się w pobliżu tych granic, pod warunkiem, że prezentują interesujące walory turystyczne. Nie sposób, bowiem oczekiwać od turystów, aby gdy zatrzymają się w Dwerniku, na dłuży okres czasu, nie zechcieli odwiedzić także Polańczyka, bądź Leska, czy ww. miejscowości, ponieważ nie znajdują się one w granicach geograficznych Bieszczadów. 

Granice turystyczne Bieszczadów są wyznaczone przez granicę kraju ze Słowacją oraz Ukrainą na południu, pasmo Żukowa na północy, granicę z Ukrainą na wschodzie oraz linię kolejową Zagórz - Łupków od zachodu, wraz z terenem Radoszyc. Umieszczenia, w granicach turystycznych Bieszczadów takich miejscowości, jak np. Czarna, Uherce, czy Bóbrka i nie tylko, nie należy, zatem interpretować w kategoriach błędu, lecz celowego działania. Jego głównym motywem, jest ułatwienie zlokalizowania turystom interesujących i wartych zobaczenia miejsc tego regionu, z uwagi np. na obecność cennych zabytków kultury, sztuki, czy architektury.    

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie