Kamienny most w Woli Michowej

Krystian Bieszczadersi
Dodane przez:

XIX-Wieczny most wąskotorówka w Woli Michowej, to malownicze ruiny, które tworzą niepowtarzalny klimat. Most ten, stanowi uroczą pozostałość...

 ...po niegdysiejszej trasie bieszczadzkiej kolejki leśnej, która w chwili obecnej zdecydowanie zminimalizowała swoją trasę i ze środka transportu przekształciła się w atrakcję turystyczną.

Historia kolejki wąskotorowej, poruszającej się niegdyś na trasie Nawy Łupków –Majdan, sięga swoimi początkami lat 1890-1898. Podstawowym i w rzeczywistości jedynym zadaniem wykonywanym przez kolejkę było wywożenie drewna z miejscowych lasów, a także ich przeładunek na kolej normalnotorową w Łupkowie. Po zakończeniu II wojny światowej cała kolej, w tym przepusty i mosty kolejowe zostały, w zdecydowanej większości poniszczone. Była to konsekwencja podbierania materiałów z ich konstrukcji na potrzeby umacniania bunkrów. Most wąskotorówki w Woli Michowej, jest umiejscowiony nad potokiem Maguryczyny Niżny. W całości został wykonany z kamienia, a jego konstrukcja zachowała się, w zadziwiająco dobrym stanie. 

Oglądając go można odnieść wrażenie, iż prawie wcale nie został naznaczony piętnem wojennych zniszczeń. Jego wysokość sięga ok 10 m., dzięki czemu zdaje się być zarówno monumentalnym, jak i potężnym obiektem. Kamienny zabytek, chociaż kształtuje niezwykły krajobraz wraz z przepływającym pod nim potokiem, a także wybujałą roślinnością, to jednak nie stanowi znanej atrakcji turystycznej. Jego atutem, jest dodatkowo dogodna lokalizacja, gdyż most znajduj się tuż obok szosy głównej. Jednak porośnięty dziką roślinnością i umiejscowiony poza zasięgiem trasy kolejki leśnej, stał się zapomniany. Ma to również swoje pozytywne aspekty, ponieważ dzięki temu miejsce to, wywołuje wrażenie jeszcze bardziej tajemniczego oraz zagadkowego, a przy tym stanowi świetny plener zdjęciowy. 

Miejsce na mapie

To miejsce polubili:

Autor: Bieszczadersi.pl

Internetowy przewodnik po Bieszczadach - najciekawsze miejsca, noclegi, atrakcje i usługi w Bieszczadach.

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie