Tołsta (749 m n.p.m.)

Krystian Bieszczadersi
Dodane przez:
Tołsta (749 m n.p.m.)

Tołsta to szczyt znajdujący się w Bieszczadach Zachodnik. Mierzy 749 m n.p.m.

Tołsta to szczyt znajdujący się w Bieszczadach Zachodnik. Mierzy 749 m n.p.m. Znajduje się pomiędzy wschodnią częścią doliny Sanu i zachodnią częścią Solinki. Tołsta jest częścią grzbietu mającego swój początek w Połomie na północy oraz kończącego się nad Jeziorem Solińskim, a dokładnie nad masywem Kamiennego Horbu.

Cechą charakterystyczną tego szczytu jest wierzchowina czyli góra, wzgórze, pagórek, które połączone są ze spłaszczeniami powyżej stoku. Z obu stron szczytu występują obniżenia do doliny sąsiadujących rzek. Cały szczyt zbudowany jest z odpornych skał, które tak szybko nie ulegają zniszczeniu. Południowa część masywu opada na południowy zachód. Pozostałe odcinki wierzchowiny są grzbietami bocznymi. Oznacza to, że składają się z krótkiego odcinka oraz z dłuższego fragmentu mającego swój początek na samym wierzchołku. Gdy udamy się na najwyższy szczyt góry, będziemy mogli udać się na zachód bocznymi ramieniem, które nosi nazwę Werbuku.

Tołsta znajduje się na terenie dwóch parków krajobrazowych. Zachodnia część masywu znajduje się na terenie Ciśniańsko – Wietlińskiego Parku Krajobrazowego, a wschodnia na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu.

 

Foto by: Panek

Tołsta

tekst nadesany autorstwa: Justyny Kruk

Miejsce na mapie

Autor: Bieszczadersi.pl

Internetowy przewodnik po Bieszczadach - najciekawsze miejsca, noclegi, atrakcje i usługi w Bieszczadach.

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie