Walter (836 m n.p.m)

Krystian Bieszczadersi
Dodane przez:
Walter (836 m n.p.m)

Walter to szczyt znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich, a mianowicie w Paśmie Łopienniki i Durnej. Ma 836 m n.p.m wysokości.

Walter to szczyt znajdujący się w Bieszczadach Zachodnik, a mianowicie w Paśmie Łopienniki i Durnej. Ma 836 m n.p.m wysokości.

Cechą charakterystyczną tej góry są bardzo strome stoki, które opadają do doliny potoków. Potoki opływają górę od północy i południa. Stoki opadają także w zachodniej części do doliny Jabłonki. Dzięki temu, że tak się dzieje, sylwetka całej góry Waltera ma bardzo charakterystyczny i odróżniający się kształt. Całość zboczy jest zalesiona. Dodatkowo, na północnym stoku znajduje się rezerwat przyrody Woronikówka. Przede wszystkim, w tym rezerwacie chroniony jest cis pospolity. Jest to gatunek wiecznie zielonego drzewa iglastego lub czasem też krzewu.

Pierwsza nazwa szczytu to Woronikówka. Jednak, 20 lat po śmierci  gen. Karola Świerczewskiego ps. „Walter”, w 1967 roku władze postanowiły zmienić nazwę góry na część wojskowego i nadały jej nazwę Walter. Dodatkowo, na wierzchołku góry znajduje się tablica pamiątkowa. Warto również wspomnieć, że przez szczyt przechodzi zielony szlak turystyczny, składający się z dwóch odcinków: Jabłonki i Waltera.

Tekst nadesłany autorstwa: Justyny Kruk

Miejsce na mapie

Autor: Bieszczadersi.pl

Internetowy przewodnik po Bieszczadach - najciekawsze miejsca, noclegi, atrakcje i usługi w Bieszczadach.

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie