Bukowina (911m n.p.m.)

Krystian Bieszczadersi
Dodane przez:
Bukowina (911m n.p.m.)

Bukowina to szczyt mający 911 m n.p.m. Znajduje się w Bieszczadach Zachodnich.

Bukowina to szczyt mający 911 m n.p.m. Znajduje się w Bieszczadach Zachodnich. Jest częścią grzbietu mającego swój początek na szczycie Smerek, w ich północnej części i znajduje się pomiędzy szczytami Żołobin mającej 780 m n.p.m na północy i Siwarnej mającej 924 m n.p.m.

Stoki Bukowiny opadają na północnym zachodzie w dolinę Wetliny, natomiast na wschodzie i północnym wschodzie, stok obniża się do doliny Tworylczyka. Większa część stoków jest porośnięta lasami. Jedynie, w pobliżu wierzchołka szczytu znajdują się polany porośnięte borówką czarną. Inne nazwy tej rośliny to jagody, czarna jagoda oraz leśna jagoda. Są to krzewy, które mają od 15 do 60 cm wysokości. Gałązki rośliny są ostro kanciaste, nagie i zielone. Natomiast kwiaty posiada pojedyncze i zwisające pod różnymi kątami. Z polany można obserwować takie szczyty jak Smerek, pasmo górskie Połonina Wetlińska oraz masyw Czereniny.

Szczyt Bukowiny jest punktem łączącym trzy obszary ochrony przyrody. A mianowicie na północnym wschodzie znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Sanu, na zachodzie znajduje się Ciśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy, a na południowym wschodzie Bieszczadzki Park Narodowy.

Tekst nadesłany przez; Justynę Kruk

Miejsce na mapie

To miejsce polubili:

Autor: Bieszczadersi.pl

Internetowy przewodnik po Bieszczadach - najciekawsze miejsca, noclegi, atrakcje i usługi w Bieszczadach.

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie