Czoło (1159 m n.p.m)

Justyna Kruk
Dodane przez:
Czoło (1159 m n.p.m)

Czoło to szczyt znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich na granicy polsko – słowackiej.

Czoło to szczyt znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich na granicy polsko – słowackie. Ma 1159 m n.p.m. Góra od zachodu sąsiaduje z Riabą Skałą, a od wschodniej strony z przełęczą pod Borsukiem.

Jeśli chodzi o stoki boczne Czoła, to na północnym wschodzie góra odbiega od wierzchołka grzbietem bocznym o nazwie Wobnoho i opada do doliny Górnej Solinki. Jest to potok, który jest prawym dopływem Wetlinki. Początek potoku zaczyna się na północnym zachodzie od przełęczy pomiędzy Wielką Rawką i Krzemieńcem. To co jest charakterystyczne dla tego potoku to przede wszystkim to, że jest ograniczony przez inne potoki, które płyną do niego równolegle. Jeśli chodzi o południowe, słowackie zbocza, to one z kolei opadają do doliny Zbojskiego Potoku. Łączą się z zalewiskiem Morza Czarnego.

Cały szczyt jak i wchodzące w jego skład stoki porośnięte są lasami. Nie znajdziemy tutaj niestety żadnych punktów widokowych. Czoło posiada także dwa piesze szlaki turystyczne: polski i słowacki. Polski szlak jest niebieski i składa się z takich odcinków jak Biała, Grybówna, Okrąglik, Riaba Skała, Czoło, Krzemienie, Wielka Rawka. Natomiast szlak słowacki jest dwojaki. Na początku jest czerwony i zaczyna się w Okrągliku. Następnie przechodzi w szlak niebieski składający się z dwóch odcinków: Krzemieniec i Nova Sedlica.

szlak turystyczny niebieski polski szlak Biała – Grybów na odcinku Okrąglik – Riaba Skała – Czoło – Krzemieniec – Wielka Rawka

szlak turystyczny czerwony słowacki Okrąglik – jak wyżej szlak turystyczny niebieski – Krzemieniec – Nova Sedlica

Miejsce na mapie

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie