Łopienka

Krystian Bieszczadersi
Dodane przez:
Łopienka

Miejscowość ta to nieistniejąca już dzisiaj wieś bieszczadzka, powstała przed 1543 r. na mocy prawa wołoskiego.

Łopienka (wymarła wieś, cerkiew)

lokalizacja: gmina Cisna; woj. podkarpackie; powiat leski

Jeśli interesujesz się historią i lubisz poznawać nowe miejsca, docierając właśnie do najciekawszych zabytków danej okolicy, to Łopienka jest miejscem, które musisz koniecznie odwiedzić.

Specyfikacja miejscowości

Miejscowość ta to nieistniejąca już dzisiaj wieś bieszczadzka, powstała przed 1543 r. na mocy prawa wołoskiego. Proces likwidacji wsi trwał przez kilka lat, a zaczął się latem 1944 roku, kiedy to spalono na rozkaz dwa domy. Ostatni mieszkańcy zostali wysiedleni w ramach akcji „Wisła” w 1947roku.

Główne atrakcje/zabytki Łopienki

Mogłoby się wydawać, że skoro Łopienka nie istnieje, to i obszar po niej, nie stanowi atrakcji samej w sobie. Nic bardziej mylnego. Otóż w Łopience znajdują się dwa warte naszej uwagi obiekty zabytkowe. Pierwszy z nich to:

Zdjęcia: ŁopienkaKrystian Bigos

cerkiew murowana – budowla doskonale zachowana, pochodząca z 1757 roku; obecnie jest to najstarsza zachowana cerkiew na obszarze Bieszczad; obecnie cerkiew jest w ciągłym remoncie;

cudowna ikona – do czasów obecnych nie wiadomo kiedy i w jakich dokładnie okolicznościach Matki Bożej z Dzieciątkiem przybyła do Łopienki; miejscowi jednak otoczyli obraz wyjątkową czcią i przypisywali oraz przypisują mu nadal cudowne właściwości.

Zdjęcia: Chór w ŁopienceKrystian Bigos

 

I jeszcze coś...

Łopienka to nie tylko „pachnąca” historią wioska – widmo. To również najstarszy ośrodek górnictwa naftowego na świecie. Pierwsze kopalnie powstały tu już w 1884roku.

Czy wiecie, że …

Bieszczady słynęły kiedyś z ogromnej liczby cerkwi? Obecnie zachowało się stosunkowo niewiele. Większość została bowiem zniszczona tuż po wojnie (najwięcej ich zlikwidowano w latach 1948-1956). Inne przejęły PGR-y lub przeznaczono na budynki gospodarcze. Dzisiaj najwięcej pozostałości po cerkwiach w bardzo różnym stadium, znajdziemy na terenie północnych i zachodnich Bieszczad. 

Miejsce na mapie

Autor: Bieszczadersi.pl

Internetowy przewodnik po Bieszczadach - najciekawsze miejsca, noclegi, atrakcje i usługi w Bieszczadach.

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (2)

16.08.2014 19:52
W letnie niedzielne popołudnia - o godz. 15.00 odprawiane są w tej cerkwi Msze Święte. Byliśmy tam całkiem niedawno. Zapraszamy do sprawdzenia, jakimi wrażeniami chcemy się podzielić!
http://zmarzeniemwplecaku.blogspot.com/2014/08/natchnieni-bieszczadem-czyli.html
16.07.2016 12:31
O tym miejscu nie łatwo było się dowiedzieć, info znalazłam na http://www.naszebieszczady.com/co-warto-zobaczyc-w-bieszczadach/
z praktyczną radą jak dotrzeć i dlaczego warto. a warto.

Szukaj w serwisie