Krywe

Krystian Bieszczadersi
Dodane przez:
Krywe

Szukając w Bieszczadach oazy spokoju i miejsca wyjątkowego, w którym rzadko kto bywa, warto udać się do Krywego. Ten niezwykły zakątek, świeci pustkam

Lokalizacja: woj. podkarpackie; powiat bieszczadzki;gmina Lutowiska

Specyfikacja miejscowości

Nieistniejąca dziś wieś bieszczadzka. Krywe powstało w 1502 roku na prawie wołoskim i stanowiło własność rodu Kmitów. Po zakończeniu II – wojny światowej wieś została doszczętnie zniszczona, a mieszkańcy wysiedleni. Należy jednak podkreślić, że nie wszyscy … Otóż na obszarze Krywe znajdują się dwa budynki: mieszkalny oraz gospodarczy. Obydwa zamieszkiwane i użytkowane. Właściciele tej posiadłości, prowadzą obecnie niewielkie gospodarstwo agroturystyczne „U Tosi”.

Co można tu zobaczyć?

Na obszarze tej dawnej wsi, znajdują się ruiny greckokatolickiej cerkwi pw. św. Paraskewii w Krywem. Cerkiew pochodzi najprawdopodobniej z 1842roku.  Na terenie należącym do cerkwi, można również znaleźć pozostałości po: greckokatolickim cmentarzu oraz dzwonnicy. Ponadto znajdziemy tu również pozostałości dworu Kmitów. Ciekawskim polecamy również zaznajomienie się z tablicą ilustrującą dawny wygląd wsi i krótką notką o historii miejscowości.

Czy wiecie, że …

W 2011 roku na obszarze ruin cerkiewnych, wzięli ślub jedyni – jak do tej pory – mieszkańcy czyli Anna i Stanisław Majsterkowie?

 

Miejsce na mapie

Galeria zdjęć

Ruiny cerkwi w Krywem Cmentarz Grekokatolicki we wsi Krywe Panorama na wieś Krywe

To miejsce polubili:

To miejsce odwiedzili:

Autor: Bieszczadersi.pl

Internetowy przewodnik po Bieszczadach - najciekawsze miejsca, noclegi, atrakcje i usługi w Bieszczadach.

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (1)

20.03.2017 12:51
Proszę Państwa jeśli się robi opis to proszę robić to rzetelnie i zgodnie z prawdą !!! Zbulwersował mnie zapis , który podaje iż wieś Krywe po zakończeniu II-giej wojny światowej została zniszczona i wysiedlona , owszem jest to prawda , ale kolejność działań była odwrotna można by odnieść wrażenie iż nad mieszkańcami Krywego się zlitowano i przesiedlono ich w inne miejsce gdyż mieli zniszczone miejsce zamieszkania , prawda jest zupełnie inna , ze wsi mieszkańców wypędzono i jeszcze na ich oczach spalono wszystkie zabudowania , pozostawiając jedynie cerkiew . Wypędzono wszystkich p. Majsterek sprowadził się do Krywego w latach 70-tych , a nie pozostał po wypędzeniach , jak to Państwo sugerują w swoim opisie wsi Krywe . Mimo to dziękuję za zainteresowanie moją rodzinną wsią Krywe i zapraszam w tym roku na uroczystość do wsi Krywe 08 lipca 2017 r ( początek uroczystości godz. 10-ta ) poświęconą pamięci wypędzonych mieszkańców wsi , jak również poświęconą pamięci tych którzy spoczywają na cmentarzu w Krywem . Zapraszam serdecznie !!!

Szukaj w serwisie