Cerkiew w Hoszowie

Krystian Bieszczadersi
Dodane przez:
Cerkiew w Hoszowie

Greckokatolicką cerkiew pw. św. Mikołaja w Hoszowie można znaleźć w miejscowości Czarna-Ustrzyki Dolne.

Greckokatolicką cerkiew pw. św. Mikołaja w Hoszowie można znaleźć w miejscowości Czarna-Ustrzyki Dolne. Jest ona zlokalizowana pomiędzy Zadwórzem a Jasieniem. Cerkiew w Czarnej, to nie tylko, niezwykle interesujący obiekt architektoniczny, lecz także, prawdopodobnie najciekawiej i najbardziej malowniczo usytuowana cerkiew, w całych Bieszczadach. Budowla ta jest położona na wzgórzu, po wschodniej stronie szosy. Aktualnie, uroku całemu miejscu dodaje starodrzewie, którym obecnie otoczona jest cerkiew. Aby dotrzeć do świątyni należy przemierzyć długie, a przy tym urokliwe i wzmagające wyjątkowy klimat miejsca, schody.

Nieopodal schodów, z łatwością można dostrzec tablice Szlaku Architektury Drewnianej, jak również rzucający drewniany krzyż misyjny, który natychmiast rzuca się w oczy i dwa mniejsze krzyże.  Cały krajobraz kształtowany przez cerkiew, a także piękne, zielone tereny, jest bez dwóch zdań urzekający. Mowa tu jednak wyłącznie o frontowej jego stronie, gdyż oglądając teren od tyłu, można mieć wiele do życzenia.   

Cerkiew pw. św. Mikołaja w Hoszowie sięga swoimi początkami lat 30 tych XX w. i zgodnie z dawną tradycją została umiejscowiona tam, gdzie niegdyś znajdywała się pierwotna świątynia. Przy pracach budowlanych współpracowali ze sobą grekokatolicy oraz wyznawcy religii rzymskokatolickiej.  Prace zostały jednak przerwane w momencie wybuchu II wojny światowej.

Architektura cerkwi wyraźnie eksponuje wpływy Huculszczyzny, natomiast obiekt został wzniesiony zgodnie z tzw. narodowym stylem ukraińskim. Obiekt cechuje się  budową trójdzielną, na planie krzyża  greckiego. Charakteryzuje się jedną kopułą oraz konstrukcją zrębową. Dach budynku jest kalenicowy. Nad kalenicami można natomiast zobaczyć tambur, jaki nie tylko podtrzymuje całą kopułę, ale także jest tzw. szyją cerkwi. Całość została zwieńczona piękną, baniastą  sygnaturą. Do 1977 r. cerkiew przykrywał gont, a obecnie jest ona kryta blachą.

 

Miejsce na mapie

Galeria zdjęć

Greckokatolicką cerkiew pw. św. Mikołaja w Hoszowie

To miejsce polubili:

Autor: Bieszczadersi.pl

Internetowy przewodnik po Bieszczadach - najciekawsze miejsca, noclegi, atrakcje i usługi w Bieszczadach.

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie