Pomnik Generała Karola Świerczewskiego – Waltera

Krystian Bieszczadersi
Dodane przez:
Pomnik Generała Karola Świerczewskiego – Waltera

Pomnik Generała Karola Świerczewskiego – Waltera znajduje się na terenie Bieszczad, a dokładniej precyzując, na obszarze wsi Jabłonki. Autorem projekt

Pomnik Generała Karola Świerczewskiego – Waltera znajduje się na terenie Bieszczad, a dokładniej precyzując, na obszarze wsi Jabłonki. Autorem projektu tego monumentu był rzeźbiarz, Franciszek Strynkiewicz. Obelisk został oficjalnie odsłonięty w 1962 r. W całości został wykonany z granitu, z dodatkiem jednego, metalowego elementu, jakim jest orzeł piastowski, wieńczący całą konstrukcję. W sąsiedztwie tego pomnika można zauważyć ustawiony, kamień pamiątkowy, z wmontowaną tablicą. Można z niej odczytać cytat zaczerpnięty z utworu Władysława Broniewskiego, który brzmi następująco „ Pieśń o życiu i śmierć gen. Karola Świerczewskiego – Waltera”, a następnie „nie o każdym śpiewają pieśni, lecz to imię opiewać będą. Ono potrafi się wznieść ponad historię legendą”.

Zgodnie z tym co można odczyta w źródłach oficjalnych, gen. Karol Świerczewski zginął w miejscu, gdzie ustawiony jest obecnie pomnik, dnia 28 marca 1947 r. Padł ofiarą zasadzki zorganizowanej przez Ukraińską Powstańczą Armię. Po dziś dzień jego osoba wywołuje ogromne emocje i kontrowersje, ponieważ dla jednych jest wielkim bohaterem narodowym, a dla innych pozostaje zdrajcą.

   

Miejsce na mapie

Galeria zdjęć

To miejsce odwiedzili:

Autor: Bieszczadersi.pl

Internetowy przewodnik po Bieszczadach - najciekawsze miejsca, noclegi, atrakcje i usługi w Bieszczadach.

Musisz się zalogować by móc dodawać komentarze:
Zaloguj sie Facebook Google+
×

Dodane komentarze (0)

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Szukaj w serwisie